HONOUR BOARD

This section of the website is used to honour and recognise the achievements of our members.

Here you will find the lists of Life Members, Champions, players who have achieved a Hole in One as well as the results of the Hackers Challenge - an annual game played against the Engadine Hackers.


CLUB CHAMPIONS

2021

CLUB CHAMPION
TBA

A GRADE CHAMPION
TBA

B GRADE CHAMPION
TBA

C GRADE CHAMPION
TBA

MATCHPLAY CHAMPION
Mick Connor

PAIRS CHAMPIONSHIP
TBA

FRANK MORAN SHIELD
TBA

RAY FENTON TROPHY
Fred Pearce

6 MONTHLY POINT SCORE
TBA

GUZZLER'S GUZZLER
TBA

ECLECTIC CHAMPIONSHIP
TBA

2020

CLUB CHAMPION
Jono Muhs

A GRADE CHAMPION
Chris Lee

B GRADE CHAMPION
Scott Whyte

C GRADE CHAMPION
Paul Baillie

MATCHPLAY CHAMPION
Fred El Daher

PAIRS CHAMPIONSHIP
Andrew Johnson & Matt Whibley

FRANK MORAN SHIELD
Scott Whyte

RAY FENTON TROPHY
Matt Saunders

6 MONTHLY POINT SCORE
TBA

GUZZLER'S GUZZLER
Fred El Daher

ECLECTIC CHAMPIONSHIP
Not Held

2019

CLUB CHAMPION
Jono Muhs

A GRADE CHAMPION
Chris Lee

B GRADE CHAMPION
Ian Tilbrook

C GRADE CHAMPION
Rodney Dixon

MATCHPLAY CHAMPION
Chris Lee

PAIRS CHAMPIONSHIP
Denis Daniels & Fred El Daher

FRANK MORAN SHIELD
Chris Lee

RAY FENTON TROPHY
Moz Huertas

6 MONTHLY POINT SCORE
Chris Lee

GUZZLER'S GUZZLER
Chris Lee (May)
Peter Bull (November)

WOOLOOWARE ECLECTIC
Graham Clarke

2018

CLUB CHAMPION
Joe Taylor

A GRADE CHAMPION
Joe Taylor

B GRADE CHAMPION
Grant Lethbridge

C GRADE CHAMPION
Peter Bull

MATCHPLAY CHAMPION
John Dunn

PAIRS CHAMPIONSHIP
Paul Messina & Jono Muhs

FRANK MORAN SHIELD
Joe Taylor

RAY FENTON TROPHY
Graham Jones

6 MONTHLY POINT SCORE
Danny Yu

GUZZLER'S GUZZLER
Mick Connor (May)
Mark Santer (October)

WOOLOOWARE ECLECTIC
Fred El-Daher & Jono Muhs

2017

CLUB CHAMPION
Graham Clarke

A GRADE CHAMPION
Michael Connor
Joe Taylor

B GRADE CHAMPION
Peter Bull

C GRADE CHAMPION
Garry Daniels

MATCHPLAY CHAMPION
Danny Yu

PAIRS CHAMPIONSHIP
Ian & Tim Tillbrook

FRANK MORAN SHIELD
Garry Daniels

RAY FENTON TROPHY
Grant Thompson

6 MONTHLY POINT SCORE
John Dunn

GUZZLER'S GUZZLER
Phil Beardsley

WOOLOOWARE ECLECTIC
Mick Connor

2016

CLUB CHAMPION
Graham Clarke

A GRADE CHAMPION
Graham Clarke

B GRADE CHAMPION
Grant Lethbridge

C GRADE CHAMPION
John Dunn

MATCHPLAY CHAMPION
Grant Lethbridge

PAIRS CHAMPIONSHIP
Ian Tillbrook
Tim Tillbrook

FRANK MORAN SHIELD
Grant Lethbridge

RAY FENTON TROPHY
Gary Barnes

6 MONTHLY POINT SCORE
Graham Clarke
Chris Lee

GUZZLER'S GUZZLER
Ryan Carr
Mark Santer

2015

CLUB CHAMPION
Graham Clarke

A GRADE CHAMPION
Joe Taylor

B GRADE CHAMPION
Matt Whibley

C GRADE CHAMPION
Tim Pooley

MATCHPLAY CHAMPION
Tim Tillbrook

PAIRS CHAMPIONSHIP
Rob Gillespie & Rob Guidi

FRANK MORAN SHIELD
Joe Taylor / Tim Pooley

RAY FENTON TROPHY
Grant Thompson

6 MONTHLY POINT SCORE
Graham Clarke
Graham Clarke

GUZZLER'S GUZZLER
Chris Lee
Fred El Daher

2014

CLUB CHAMPION
Graham Clarke

A GRADE CHAMPION
Graham Clarke

B GRADE CHAMPION
Joe Taylor

C GRADE CHAMPION
Tim Tillbrook

MATCHPLAY CHAMPION
Steve Buchanan

PAIRS CHAMPIONSHIP
Graham Clarke & Garry Daniels

FRANK MORAN SHIELD
Joe Taylor

RAY FENTON TROPHY
Ben Everson

6 MONTHLY POINT SCORE
Chris Lee
Graham Clarke

GUZZLER'S GUZZLER
Danny Yu
Jeff Saunders

2013

CLUB CHAMPION
Chris Lee

A GRADE CHAMPION
Joe Taylor

B GRADE CHAMPION
Denis Daniels

C GRADE CHAMPION
Paul Baillie

MATCHPLAY CHAMPION
Tim Pooley

PAIRS CHAMPIONSHIP
Ian Cooper
Rob Gillespie

FRANK MORAN SHIELD
Joe Taylor

RAY FENTON TROPHY
Tim Tillbrook

6 MONTHLY POINT SCORE
Ben Everson
Joe Taylor

GUZZLER'S GUZZLER
Denis Daniels
Matt Whibley

2012

CLUB CHAMPION
Graham Clarke

A GRADE CHAMPION
Graham Clarke

B GRADE CHAMPION
Grant Lethbridge

C GRADE CHAMPION
Brett Coventry

MATCHPLAY CHAMPION
Chris Lee

PAIRS CHAMPIONSHIP
Garry Daniels
Graham Jones

FRANK MORAN SHIELD
Grant Lethbridge

RAY FENTON TROPHY
Ben Everson

6 MONTHLY POINT SCORE
Chris Lee
Al Griffiths

GUZZLER'S GUZZLER
John Adelerhof
Garry Daniels

2011

CLUB CHAMPION
Graham Clarke

A GRADE CHAMPION
Peter Bull

B GRADE CHAMPION
Frank Fuller

C GRADE CHAMPION
Fred El-Daher

MATCHPLAY CHAMPION
Peter Chun

PAIRS CHAMPIONSHIP
Rod Dixon
Frank Fuller

FRANK MORAN SHIELD
Peter Bull

RAY FENTON TROPHY
Graham Jones

6 MONTHLY POINT SCORE
George Soravia
Tim Pooley

GUZZLER'S GUZZLER
Graham Clarke

2010

CLUB CHAMPION
Graham Clarke

A GRADE CHAMPION
Graham Clarke

B GRADE CHAMPION
Steve Carr

C GRADE CHAMPION
Fred El-Daher
Steve Vormister

MATCHPLAY CHAMPION
George Soravia

PAIRS CHAMPIONSHIP
Gary Barnes
Tim Pooley

FRANK MORAN SHIELD
Graham Clarke

RAY FENTON TROPHY
Peter Chun

6 MONTHLY POINT SCORE
Peter Bull
Graham Clarke

GUZZLER'S GUZZLER
Peter Bull

2009

CLUB CHAMPION
Chris Lee

A GRADE CHAMPION
Graham Jones

B GRADE CHAMPION
Denis Daniels

C GRADE CHAMPION
Danny Yu

D GRADE CHAMPION
Steve Vormister

MATCHPLAY CHAMPION
Steve Buchanan

PAIRS CHAMPIONSHIP
Fred El-Daher
Danny Yu

FRANK MORAN SHIELD
Denis Daniels

RAY FENTON TROPHY
Sandy Walker

6 MONTHLY POINT SCORE
Peter Bull
Peter Bull

GUZZLER'S GUZZLER
John Rarity
Steve O'Grady

2008

CLUB CHAMPION
Terry Overhall

A GRADE CHAMPION
Terry Overhall

B GRADE CHAMPION
Gary Barnes

C GRADE CHAMPION
Fred El-Daher

D GRADE CHAMPION
Rod Dixon

MATCHPLAY CHAMPION
Graham Jones

PAIRS CHAMPIONSHIP
Gary Barnes
Tim Pooley

ECLECTIC CHAMPION
Tim Pooley

FRANK MORAN SHIELD
Terry Overhall
Gary Barnes

RAY FENTON TROPHY
Mark Purvis

6 MONTHLY POINT SCORE
Steve Buchanan
Brian Van Dyk

GUZZLER'S GUZZLER
Alan Griffiths
Fred Jeanes

2007

CLUB CHAMPION
Brian Van Dyk

A GRADE CHAMPION
Brian Van Dyk

B GRADE CHAMPION
Steve O'Grady

C GRADE CHAMPION
Paul Baillie

D GRADE CHAMPION
Matt Pooley

MATCHPLAY CHAMPION
Ryan Carr

PAIRS CHAMPIONSHIP
Terry Overhall
Graeme Riekie

FRANK MORAN SHIELD
Matt Pooley

RAY FENTON TROPHY
Steve Buchanan

6 MONTHLY POINT SCORE
Steve O'Grady

GUZZLER'S GUZZLER
Andrew Monkton

2006

CLUB CHAMPION
Brian Van Dyk

A GRADE CHAMPION
Matt Gillespie

B GRADE CHAMPION
Tim Pooley
John Rarity

C GRADE CHAMPION
Peter Rogerson

D GRADE CHAMPION
Jeff Saunders

MATCHPLAY CHAMPION
Graeme Riekie

PAIRS CHAMPIONSHIP
Cameron Gillespie
Matt Gillespie

ECLECTIC CHAMPION
Tim Pooley
Brian Van Dyk

FRANK MORAN SHIELD
Tim Pooley
John Rarity

RAY FENTON TROPHY
Denis Daniels

BILL TREVETHAN TROPHY
Michael Schreuder

6 MONTHLY POINT SCORE
Graeme Riekie
Jeff Saunders

GUZZLER'S GUZZLER
John Adelerhof
Paul Baillie

2005

CLUB CHAMPION
Graeme Riekie

A GRADE CHAMPION
Norm Miles

B GRADE CHAMPION
Nathan Swain

C GRADE CHAMPION
Steve Carr

D GRADE CHAMPION
Gary Hodsdon

MATCHPLAY CHAMPION
Graeme Riekie

PAIRS CHAMPIONSHIP
Peter Bull
John Rarity

ECLECTIC CHAMPION
Gary Daniels

FRANK MORAN SHIELD
Gary Hodsdon

RAY FENTON TROPHY
Graham Meyer

BILL TREVETHAN TROPHY
Nathan Swain

6 MONTHLY POINT SCORE
Peter Bull
Graeme Riekie

GUZZLER'S GUZZLER
Graham Meyer
Graeme Riekie

2004

CLUB CHAMPION
Terry Van Dyk

A GRADE CHAMPION
Terry Overhall

B GRADE CHAMPION
Tim Pooley

C GRADE CHAMPION
Geoff Smithers

D GRADE CHAMPION
Dick Daniels

MATCHPLAY CHAMPION
Peter Bull

PAIRS CHAMPIONSHIP
Denis Daniels
Garry Daniels

ECLECTIC CHAMPION
Peter Bull

FRANK MORAN SHIELD
Terry Overhall

RAY FENTON TROPHY
Graham Meyer

GUZZLER'S GUZZLER
John Rarity
Mark Buso

2003

CLUB CHAMPION
Graeme Riekie

A GRADE CHAMPION
Graeme Riekie

B GRADE CHAMPION
Bob Kay

C GRADE CHAMPION
Peter Bull

D GRADE CHAMPION
Glen Holland

MATCHPLAY CHAMPION
John Rarity

PAIRS CHAMPIONSHIP
Tim Pooley
Nathan Swain

ECLECTIC CHAMPION
Nathan Swain

FRANK MORAN SHIELD
Bob Kay

RAY FENTON TROPHY
Bob Kay

GUZZLER'S GUZZLER
Gary Daniels
Brian Van Dyk

2002

CLUB CHAMPION
Graeme Riekie

A GRADE CHAMPION
Graeme Riekie

B GRADE CHAMPION
Tim Pooley

C GRADE CHAMPION
Denis Daniels

D GRADE CHAMPION
John Adelerhof

MATCHPLAY CHAMPION
Barry Hudson

ECLECTIC CHAMPION
Brian Van Dyk

FRANK MORAN SHIELD
Tim Pooley

RAY FENTON TROPHY
Bob Mayor

GUZZLER'S GUZZLER
Graham Jones
Ross Lloyd

2001

CLUB CHAMPION
Michael Connor

A GRADE CHAMPION
Terry Overhall

B GRADE CHAMPION
Barry Hudson

C GRADE CHAMPION
Keith Pettit

D GRADE CHAMPION
John Adelerhof

MATCHPLAY CHAMPION
Craig Shephard

ECLECTIC CHAMPION
Tim Pooley

FRANK MORAN SHIELD
Keith Pettit

RAY FENTON TROPHY
Nathan Swain

GUZZLER'S GUZZLER
Nathan Swain
Paul Baillie

2000

CLUB CHAMPION
Michael Connor

A GRADE CHAMPION
Michael Connor

B GRADE CHAMPION
Tim Pooley

C GRADE CHAMPION
Denis Daniels

D GRADE CHAMPION
Graham Weidenhofer

MATCHPLAY CHAMPION
Craig Shephard

ECLECTIC CHAMPION
Tim Pooley

FRANK MORAN SHIELD
Tim Pooley

RAY FENTON TROPHY
Brian Hughes

GUZZLER'S GUZZLER
Terry Overhall
Barry Bungard

1999

CLUB CHAMPION
Michael Connor

A GRADE CHAMPION
Michael Connor
Graeme Riekie

B GRADE CHAMPION
Bob Kay

C GRADE CHAMPION
Craig Shephard

D GRADE CHAMPION
Danny Swain
Bob Jones

MATCHPLAY CHAMPION
Craig Shephard

FRANK MORAN SHIELD
Bob Kay

RAY FENTON TROPHY
Graham Meyer

GUZZLER'S GUZZLER
Ken Hodson
Nathan Swain

1998

CLUB CHAMPION
Robert Cunningham

A GRADE CHAMPION
Anthony Schilling

B GRADE CHAMPION
Terry Overhall

C GRADE CHAMPION
Peter Bull

D GRADE CHAMPION
Paul Liggins

MATCHPLAY CHAMPION
Graeme Gurr

FRANK MORAN SHIELD
Peter Bull

RAY FENTON TROPHY
Steve Vormister

GUZZLER'S GUZZLER
Lindsay Grimble
Graeme Gurr

1997

CLUB CHAMPION
Terry Van Dyk

A GRADE CHAMPION
Terry Van Dyk

B GRADE CHAMPION
Craig Shephard

C GRADE CHAMPION
Denis Daniels

D GRADE CHAMPION
Peter Feldmeyer

MATCHPLAY CHAMPION
Julian Werrett

FRANK MORAN SHIELD
Peter Feldmeyer

GUZZLER'S GUZZLER
Michael Schreuder
Graham Meyer

1996

CLUB CHAMPION
Robert Cunningham

A GRADE CHAMPION
Robert Cunningham

B GRADE CHAMPION
Craig Shephard

C GRADE CHAMPION
Ken Miller

D GRADE CHAMPION
Bob Jones

MATCHPLAY CHAMPION
Graeme Gurr

FRANK MORAN SHIELD
Bob Jones
Craig Shephard

RAY FENTON TROPHY
Steve Vormister

GUZZLER'S GUZZLER
Julian Werrett
Denis Daniels

1995

CLUB CHAMPION
Brian Van Dyk

A GRADE CHAMPION
Brian Van Dyk

B GRADE CHAMPION
Dave Griffiths

C GRADE CHAMPION
Steve Vormister

D GRADE CHAMPION
Denis Daniels

MATCHPLAY CHAMPION
Denis Daniels

FRANK MORAN SHIELD
Denis Daniels

GUZZLER'S GUZZLER
Sandy Walker
Craig Shephard

PREVIOUS CLUB
CHAMPIONS


1959 - L Brown
1960 - L Brown
1963 - J Malone
1964 - R Goulding
1965 - R Goulding
1966 - R Goulding
1967 - W Thompson
1968 - W Thompson
1969 - R Lovell
1970 - J Goulden
1971 - W Goulden
1972 - R Lovell
1973 - R Lovell
1974 - R Lovell
1975 - R Lovell
1976 - D Griffiths
1977 - L Brown
1978 - N Miles
1979 - N Miles
1980 - J Goulden
1981 - E Bailey
1982 - J Goulden
1983 - R Lovell
1984 - R Lovell
1985 - R Lovell
1986 - D Griffiths
1989 - M Connor
1991 - M Connor
1992 - M Connor

Close

LIFE MEMBERS

2021

Michael Connor

2020

Gary Barnes

2015

Steve O’Grady
Scott Whyte

2013

Tim Pooley

2010

Peter Bull
Gary Daniels

2006

Denis Daniels

2002

Barry Hudson
Steve Vormister

2001

Brian Hughes

2000

Neil Callow

1999

Clarrie Brown
Ken Miller

1998

Wally Goulden

1997

Dave Griffiths

1996

Bob Jones

1995

Gordon O'Grady

1991

Frank Jackson

1990

Len Leslie

1987

Graham Jones
Rod Kelly

1984

Ray Fenton
Frank Moran

1980

Col Jacobs
Joe Warwick

Close

HOLE IN ONE

2021

Cameron Gillespie
10th Hole
Woolooware GC
13 February 2021

2020

Moz Huertas
10th Hole
Woolooware GC
18 July 2020

John Dunn
11th Hole
The Ridge GC
1 August 2020

James Huertas
10th Hole
Boomerang GC
22 August 2020

2019

Jono Muhs
18th Hole
Kareela GC
25 May 2019

Rob Gillespie
16th Hole
Woolooware GC
9 November 2019

2015

Danny Yu
5th Hole
The Ridge GC
5 September 2015

Joe Taylor
5th Hole
The Ridge GC
5 September 2015

2012

Denis Daniels
8th Hole
The Ridge GC
20 October 2012

2010

Gary Hodsdon
16th Hole
Woolooware GC
24 July 2010

2009

Ross Lloyd
10th Hole
Tuggerah Lakes GC
20 February 2009

Steve O'Grady
3rd Hole
Boomerang GC
18 July 2009

2006

Nathan Swain
2nd Hole
Illawarra GC
21 October 2006

2005

Peter Trevethan
6th Hole
Calderwood Valley GC
2 April 2005

2004

Bob Jones
4th Hole
Kogarah GC
14 February 2005

Peter Bull
7th Hole
Illawarra GC
24 July 2004

2003

Steve Vormister
16th Hole
Woolooware GC
1 February 2003

2001

Keith Pettit
16th Hole
Woolooware GC
21 July 2001

2000

Hal Connor
9th Hole
Woolooware GC
22 January 2000

1999

Cameron Walker
11th Hole
Illawarra GC
20 November 1999

1998

Peter Bull
8th Hole
Riverlands GC
21 March 1998

Peter Feldmeyer
3rd Hole
Riverlands GC
21 March 1998

Close

HACKERS CHALLENGE

MIRANDA

15 WINS

HACKERS

8 WINS


1 DRAWN MATCH

2020

Calderwood Valley

won by
HACKERS

2019

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2018

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2017

Calderwood Valley

won by
HACKERS

2016

Calderwood Valley

MATCH DRAWN

2015

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2014

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2013

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2012

Calderwood Valley

won by
HACKERS

2011

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2010

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2009

Calderwood Valley

won by
HACKERS

2008

Calderwood Valley

won by
HACKERS

2007

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2006

Calderwood Valley

won by
HACKERS

2005

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2004

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2003

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2002

Calderwood Valley

won by
MIRANDA

2001

Calderwood Valley

won by
HACKERS

2000

Calderwood Valley

won by
HACKERS

1999

Illawarra

won by
MIRANDA

1998

Illawarra

won by
MIRANDA

1997

Illawarra

won by
MIRANDA

Close